Sorular - cevaplar

Garanti veriyor musunuz?

  >>yukarı

Evet..

23/2/1995 tarihli ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun kapsamı içinde garanti verilmesi gereken imalatlar hakkında üretici firmadan garanti belgesi temin edilir. Bunlar dışında kalan ve yapının ana kalemlerini oluşturan imalatlarla ilgili , kurallara uymayan kullanım ve periyodik bakımın yapılmaması müstesna olmak üzere 10 yıl garanti temin edilir.

 

Ormanları azaltmaz mı?

 

Aksine , ahşap kullanımı arttıkça ormanlar artar !

Ahşabı yapı malzemesi olarak kullanmanın küresel ısınmanın önlenmesine olumlu katkısı "Ahşap Kullan İklimi Koru" "Tackle Climate Change: Use Wood" sloganı ile artık Avrupa Birliği'nin de gündeminde.Dünyamızın geleceğini kurtarmak için ahşap kullanarak karbonu atmosferden çekip dünya yüzeyinde depolamanın en pratik çare olduğu artık görülmeye başlandı. "Ahşap kullanarak küresel ısınma veya iklim değişikliği etkilenebilir mi? " ya da "Ne alakası var, ahşap kullanırsak ormanlar biter."diye düşünmeniz son derece normaldir. Çünkü bu yanlış anlayış kafalarımıza yerleşmiş durumda. Bu nedenle de tepkilerimiz aceleci ve keskin oluyor.

Oysa gerçek hiç de öyle değil. Ormanların atmosferi nasıl temizlediğini biliyor musunuz? Ağaçların büyürken karbona gereksinimleri vardır. Nasıl ki biz büyürken kemiklerimizi oluşturmak için kalsiyuma ihtiyaç duyuyorsak, ağaçlar da kendilerine gövde yapmak için karbona ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarını da atmosferden karbondioksiti emerek giderirler. Karbondioksitin karbonunu alırlar, oksijeni atmosfere geri verirler. Büyüyen her ağaç, büyüdüğü kadar karbondioksiti atmosferden emer ve yerine oksijen verir. Yeterince büyüdüğünde ise, artık bu temizleme faaliyeti neredeyse sona erer.

Eğer biz insanlar ormanları dönüştürürsek, yani yaşlı ağaçları kesip dünya üzerinde bir biçimde depolarsak, yerine gelen genç ağaçlar atmosferi temizleyecektir. Kestiğimiz yaşlı ağaçları yakmak ya da çürümelerine izin vermek ise temizlediğimiz atmosferi yeniden karbonla kirletmemize yol açacaktır. Kesilen ağaçları çeşitli şekillerde kullanmakla karbonu depolamış ve atmosfere tekrar dönmesini engellemiş oluruz. Resim çerçevesi, ahşap ev, mobilya v.b.

Ağaçları keserek ormanları bitirmekten korkmamalıyız, çünkü ormanlar doğal olarak kendilerini yenilemektedirler

 

 

Neden ahşap?

>>sayfabaşı

Çünkü sağlıklı ve insani..

Ahşap bina içerisinde her gün normalden 1 saat daha az uyuyarak kalkarsınız, astım romatizma gibi hastalıklara yakalanma olasılığınız azalır, sıcak ortamından dolayı çok daha mutlu yaşarsınız.

Bu önemli özelliğin haricinde binaya getirdiği müthiş hafiflik sayesinde deprem riskini ortadan kaldırır,gereksiz ağırlıklar altına girmenize gerek kalmaz.

Doğal malzeme olduğu için görüntüsü ile insanı büyüler ve aynı zamanda uzun ömürlüdür.

 

 

Mevcut arsama istediğim tipte bina yapar mısınız?

Evet..

İmarlı arsalarınıza ,kendi kimliğimizi yansıtan yani OSMANLI - TÜRK Mimarisinden esinlenmiş,sizin fikirlerinizi de göz önünde bulunduran kimlikli nitelikli projeleri uygulamak üzere yapıyoruz.

 

 

Ne kadar zamanda inşa ediyorsunuz?

 >>sayfabaşı

Ortalama 250 m2 büyüklüğündeki natamam(doğramaları takılmış,çatısı örtülmüş,astar taban döşemeleri çakılmış,elektrik ve su tesisatı bitirilmiş,bir kat astar ahşap koruyucu boya ile boyanmış,banyo ve tuvalet seramikleri yapılmış) bir yapıyı önceden 1 ay hazırlık yapıldığı taktirde yaklaşık bir ay gibi bir sürede tamamlıyoruz.

 

 

 

 
Ahşap duvarlar çürümez mi? Ömrü ne kadardır?

 

ÇÜRÜR! Ama eğer periyodik bakımlarını 50-100 sene boyunca yapmazsanız çürür.

Örneğin, İstanbul boğazında 1699 yılında yapılan Amucazade Hüseyin Paşa Yalısı; 406 yıllık geçmişine, o günün teknolojisi ile yapılmasına ve doğru düzgün bakım yapılmamasına rağmen hala ayaktadır. Doğru ve periyodik bakımlar yapıldığı taktirde (yaklaşık 7 yılda bir) ahşap yapınızın yüzyıllar boyunca ayakta kalabildiğini torunlarınızın torunlarının torunları görecektir.

 

 

 

Kışın ısıtmak zor değil midir? Sadece yazlık olarak mı kullanılır?

>>yukarı

 

 

 

 

Isıtmak kolay ve ucuzdur.

Tam aksine ahşap binaları kışın ısıtmak yazın ise soğutmak diğer yapı sistemleri ile inşa edilen binalara göre çok daha kolay ve ucuzdur.1cm kalınlığındaki bir ahşap duvarın izolasyon değerinin 16 cm kalınlığında bir tuğla duvara eşit olduğunu biliyor muydunuz ?

Yazın ise bu durumun tam tersi; betonarme binaların içerisi durulmayacak kadar sıcak olup cam açmak da yeterli olmaz ve klimatize edilmesi gerekir, ama ahşap binaların içerisi yeterli seviyede serin olur herhangi bir soğutucuya ihtiyaç duymazsınız.

Yukarıda anlattığımız her iki durumun başka bir sebebi de RADON gazıdır. Akciğer kanserine, romatizmadan astıma kadar birçok hastalığa ciddi oranda sebep olan bu radyoaktif doğal gaz toprakta bulunur ve binalarımızın içerisine hücum eder. Betonarme ve Çelik Sistemler ile inşa edilen yapılarda bu gazın dışarıya çıkmasına imkan vermeyen duvarlar vardır. Ahşap duvarlar ise doğal malzeme olduğu için binanıza nefes aldırır ve içerideki radon gazı oranını olabildiğince aşağıya çeker. Bu sebeple Kagir Ahşap Yapı Sistemi ile inşa edilen binaların içerisindeki hava diğer sistemlere göre çok çok daha konforludur.Rahat uyuyabilir, duvarlarımız gibi rahat rahat nefes alabilirsiniz..

 

Nereden ithal ediyorsunuz ?

>>sayfabaşı

Lamine ahşabı Çoğunlukla Almanya ve Avusturya`dan ithal ediyoruz. Diğer ahşap malzeme çoğunlukla yerli üretimdir.

 

Diğer sistemlere göre pahalı mı ucuz mu ?

Daha ucuz !!

Metrekare fiyatlarımız diğer yapı sistemlerine göre çok büyük farklılıklar göstermemekle birlikte , YAPILARIMIZ çok daha kaliteli,sağlıklı ve uzun ömürlüdür.

 

 

 

Böyle bir sistem dünyada var mı?

>>sayfabaşı

Var. genlerimizde bile var.

Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde bazen kerpiçle ahşap,bazen yuvarlak taşlar ile ahşap bölgeden bölgeye farklı şekillerde kullanılmakta idi.

Kagir Ahşap Yapı Sistemleri olarak biz bu geleneksel sistemleri tek bir çatı altında toplayıp bu bilgileri teknolojinin de desteğiyle harmanlamak suretiyle bu yeni yapım sistemini yarattık.

 

 

Hangi ağaçları kullanıyorsunuz?

>>sayfabaşı

Bina ana konstrüksiyonunda Almanya'dan ithal ladin ağacından mamül lamine ahşap kirişler,duvarlarda kaplama olarak , ısıl işlem görmüş üstün kalite  ahşap lambiriler (300 yıl ömürlü) kullanılır.

 

Depreme dayanıklı mıdır? Taşıyıcı kolonlar var mıdır?

 

Depreme  günümüzde kullanılan bir çok yapım sisteminden kat be kat daha fazla dayanıklıdır.

Kagir Ahşap Yapı Sistemi iki ana taşıyıcı konstrüksiyondan oluşur:

  • Betonarme

  • Ahşap

Bu iki sistem hareket anında (yani bir deprem olduğunda) beraber çalışmaktadır. Ahşap taşıyıcı özellik gösterirken, betonarme ahşabı yapıştırıcı sabitleyici bir görev üstlenir. Binanın gıcırdamasını, esnemesini, kaykılmasını yani küçük dış etkenler ile hareket etmesini engeller.

Kagir Ahşap Yapı Sistemi ile inşa edilen binalar, duvar ve döşemeleri ahşap olduğu için aynı büyüklükteki betonarmeden inşa edilmiş bir binaya göre yaklaşık %60 daha hafiftir. Depremde binalar taşıdıkları ağır yükten dolayı yıkılırken , insanlar ise üzerilerine düşen ağır betonarme döşemeler ve duvarlar yüzünden ölürler.

 

Kullandığınız betonun içerisinde demir donatı var mı ?

 

Evet var..

Bilinen betonarme sistemde kullanılan demir donatı KagirAhşap Yapı Sisteminde kullanılan betonarmenin içerisinde de mevcuttur,bunun yanı sıra dramix çelik tel ile mevcut donatıya destek verilir

 

 

Ahşabın bakımı betonarmeden zor mudur?

>>sayfabaşı

HAYIR !   Aksine çok daha kolay ve masrafsızdır.

Betonarme bir binanın duvarlarını ortalama 3 senede bir boyamanız gerekir.Oysa ahşap duvarları  ortalama 7 yılda bir ahşap koruyucu boya ile boyadığınız sürece hiçbir sorun yaşamazsınız.

Kullanılan su bazlı boyalar ile ahşabın nefes alma özelliği devam ettiği gibi, yangına dayanımı artar .

 

 

 

Binanın altında temel var mı?

>>sayfabaşı

EVET VAR !

 

 

Ahşap bina yanmaz mı?

Yangından korkmayın, Tedbir alın..

Tedbir alınmaz ise , YANAR! Günümüzde uygulanan bütün yapı sistemleri yanar.Tıpkı ahşap gibi. Çelik sistemde yapılan binalar yaklaşık 18 dakikada(11 eylül saldırılarını anımsayın) yangına dayanamaz ve çöker.Betonarme binalar da yanar.Yandıktan sonra ayakta sadece binanın betonarme karkası kalır ki ; içerisindeki demirler mukavemetini kaybetmiş olduğu için kullanılamaz ve yıkılmaya mahkumdur. Ahşap binalar ise  gelişen teknoloji sayesinde kullanılan özel ahşap karkaslar (farklı lif yönlerindeki ahşap parçaların birleştirilmesinden oluşan lamine ahşap  ve özel boyalar sayesinde çökmeden 90 ile 120 dakika çökmeden yangına dayanır. Bu da içerisindeki insanların yangını fark etmesi, itfaiyenin olay yerine gelmesi için yeterli bir zaman olmalıdır.

Bor menşeili ve su bazlı boyalar ile sonsuz süreli yanmazlık sağlanabilmektedir. Öyle ki EU standartlarında üst yanmazlık sınıfına bile girebilmektedir.Çünkü , ürünlerimiz yanmıyor. Çünkü daha iyi bir yol vardı , onu seçtik. Geleneğe hıyanet etmedik , sadece onun yönünü değiştirdik. Ahşap , % 100 doğal ürünlerle yangından asla etkilenmeyecek hale gelebiliyor..

Kagir Ahşap Yapı Sistemi ile inşa edilen yapılar yangına karşı cüzi bedeller ile sigortalanılabilmektedir.

 

 

Ahşap duvarları ve döşemeleri böcekler sarar mı, yer mi?

>>sayfabaşı

Hayır !

Yapım Sistemimiz dahilinde kullandığımız bütün ahşap elemanlar fırınlanmış olup çürümeye ve haşerelere,böceklere karşı su bazlı emprenye ile emprenye edilmektedir.