top of page

Şehrin Merkezinde Dev Ahşap Şemsiye :

Metropol Parasol

Tasarımın Konsepti

İspanya’nın Seville kentinde Alman mimarlık ofisi J. MAYER H. Architects dünyanın en büyük ahşap strüktürü olan “Metropol Parasol” projesini hayata geçirdi. Dünyanın en büyük ahşap konstrüksiyonlu ikonik yapısı olma özelliği taşıyan Metropol Parasol büyük heyecan uyandıran fantastik görüntüsü ile İspanya’nın büyülü mimarisine bir yenilik katarak, Plaza de la Encarnacion meydanına da anlam, hareket ve gölgeler kazandırdı.Fas’a ve Roma’ya ait kalıntıların bulunduğu ve yıllardır bir açık hava pazarı olarak kullanılan Seville’in tarihi kesiminde bulunan bölge ilk başta otopark olacaktı ama kazılar sonrası bulunan arkeolojik kalıntılar sebebiyle, Seville şehri burayı bir müze ve sosyal merkez olarak değerlendirme kararı aldı.

Proje J. Mayer Architects tarafından tasarlandı ve hayata geçirildi. J.Mayer H. Mimarlık’ın, Metropol Parasol ile amacı, nötr tonlarla şehrin süper-modern yapısı ve ortaçağdan kalma çevresinin keskin kontrastı arasında bir bağ kurmaktı.

Zengin tarihli bir şehir olan aynı zamanda iç kısımlarında eşsiz ortaçağ esintilerini barındıran Seville’da Metropol Parasol, bu ikonik kültürel görevinin altını çiziyor ve tarihi arkeolojik bir yeri, şık çağdaş bir kent simgesine dönüştürüyor. Amacı rahatlamak ve sosyalleşmekle beraber bir çok şey olan yapı, kentin özel bölümlerinden birini oluşturuyor.

Bu yapı, farklı yerlerden gelen ziyaretçilere bütün şehri en iyi görebilecekleri bir nokta sağlıyor. Yapı dört kattan oluşuyor. Yer altında tarihi eserlerin bulunduğu bir müze, giriş katında bir organik pazar yeri, iki adet teras ve rüzgar rampaları da en üst iki katı oluşturuyor. Ve tüm bu imkanları açık havada sunuyor.
Ahşap parasolların altında mağaza önleri ve merdivenler bulunuyor ve birlikte dünyanın en büyük ahşap yapısını oluşturuyorlar. Bağlanmış kerestelerden ve poliüretan kaplamadan yapılmış bu yenilikçi yapı, merkezi canlandıran gelişmiş bir altyapı göreviyle turistleri ve yerlileri çeken bir yer yaratıyor.Metropol Parasol en büyük ve en yenilikçi poliüretan kaplı kereste yapılarından biri olarak ele alınıyor, şemsiyeler arkeolojik kazı bölgesinden çıkarak, çağdaş bir yer imi oluşturup aynı anda hem çağdaş hem de eski esintilerini koruyan şehire güzel bir görüntü katıyor. Metropol Parasol karakteristiği ve dinamik gelişimi ile kültür ve iletişimin merkezini oluşturuyor.

 

Projenin Mimarı J. Mayer Proje hakkında, “Metropol Parasol projesiyle Seville şehri bir mesaj vererek başka şehirler ile rekabete girmeyi istedi. Ve 21.yy’ın Seville’sını özetledi. Anlaşılan o ki; bizim projemiz halkın ilgisini çekti ve belediyenin tüm beklentilerini karşıladı.

Seville’da kamusal bir mekanın her şeyden önce gölgeye ihtiyacı olduğu gerçeğinden hareketle en çok bu gereksinime önem verdik ve meydanı bu ağ seklindeki geometriyle örttük. Halk Metropol Parasol’ü özellikle toplanma alanı olarak kullanmayı seviyor. Meydan Paskalya haftasında yapılan törenlere ve protestolara sahne oluyor. Yapının dalgalanan şemsiye biçimindeki çatısı aynı zamanda dünyanın en geniş açıklığı örten ahşap konstrüksiyonu olma özelliğini taşıyor.”dedi.

www.ekoyapidergisi.org

29 Ocak 2014

bottom of page